VZ.61

10. června 2007 v 11:30 | Len
ObrazekPolské podsvětí zaplavily české samopaly Škorpion. Zbraně, které se začaly vyrábět v Československu v 50. letech minulého století, figurují v několika vážných kriminálních kauzách. Polští strážci zákona ale zatím nemají ponětí, kde se takový příval Škorpionů vzal, napsal tamní list Dziennik.
"Výskyt velkého množství českých samopalů už několik měsíců poutá pozornost hlavního velitelství policie. Jedním ze signálů byla šokující vražda ve Varšavě loni v listopadu: muž zabil bývalou manželku, dvouletou dcerku a pak sebe. Policie zjistila, že použil škorpiona," napsal Dziennik.
Zájem o arzenál podvratných živlů se ještě zvýšil poté, co při úterní přestřelce s policií zemřel známý gangster Michal Gruszczyński. Byl vyzbrojen právě Škorpionem.
A to není všechno. Samopaly české výroby používala i skupina, která od listopadu do února v jižním a středním Polsku přepadávala směnárny. Bandité bez zábran stříleli do svých obětí a pak brali peníze. Zavraždili nejméně osm lidí, upozornil Dziennik.
Kde se vzaly
Polská policie si zatím marně láme hlavu, kde gangsteři k tak velkému množství škorpionů přišli. Prokurátor Tomasz Szalek už vydal policii příkaz, aby přezkoumala všechny případy použití automatických zbraní. "Musíme vypátrat, odkud škorpiony pochází. Musí být dostupné, když je jich tolik," řekl.
Samopal vzor 61 Škorpion vznikl v bývalém Československu na konci 50. let minulého století pro potřeby speciálních jednotek a tankových posádek. Malá a skladná zbraň má značnou palebnou sílu a brzy se dostala i do výzbroje teroristických skupin podporovaných komunistickými státy.
Právě škorpiony použili teroristé z Rudých brigád při únosu a zavraždění italského premiéra Alda Mora v roce 1978.
Do Polska se podle nejmenovaného představitele tajných služeb dostaly československé samopaly po roce 1990, pocházely patrně z krádeží ve výrobním závodu ČZ. Další přišly z bývalé Jugoslávie, kde je v 80. letech vyráběla zbrojovka Crvena Zastava zničená později za balkánských válek.
list Dziennik PL
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama