M16 A2 M4

12. června 2007 v 17:48 | Len |  Články o zbraních
Zásadní nespokojenost s karabinou M14 a spousta studií vedly armádu Spojených Států k vývoji zbraně s nízkou hmotností schopné střílet dávky projektilů malé ráže s kontrolovaným vzorcem rozptylu. M16 měla volitelné nastavení na jednotlivé výstřely nebo automatiku. M16 měla mít stejný učinný dostřel jako puška M14, kterou nahradila, ale nejefektivnější byla do 200 metrů nebo méně. Používala střelivo ráže 5,56mm (.223 cal) ve dvaceti nebo třicetiranných zásobnících. Zpočátku nasazení se vyskytlo několik problémů, ale v během doby byly tyto nedostatky odstraněny různými úpravami, takže se M16 nakonec stala standardem a počet vyrobených kusů dosahuje 3 690 000.
Poloautomatická zbraň M16A2 je standard, se kterým se budoucí vojenské zbraně budou porovnávat. Tato verze M16 pálí tří-ranné dávky v poloautomatickém módu. Pomocí přepínače lze volit mezi dávkami nebo jednotlivými výstřely. Je to lehká vzduchem chlazená puška. Tento systém spojuje nastavitelná zadní mířidla, která korigují účinky větru a elevace, těžší hlavěň s drážkováním a kompenzátor hlavně, který předchází její tendenci zvedat se v poloautomatickém módu. M16A2 je chopná používat 5,56mm střelivo standardu NATO a střílet 40mm granáty, pokud je vybavena granátometem M203. M16A2 je vylepšená verze M16A1. Hlavní modifikace jsou:
  • těžší vyztužená hlavěň s vývrtem se sedmi drážkami pro použití munice SS 109 (M855) standardu NATO, která je také používána v M249 SAW. Toto zvyšuje dostřel zbraně a její průnikové chopnosti.
  • předpažbí je vyrobeno ze dvou identických polovin, zaoblenější a tužší a lépe sedí do ruky
  • nová pažba a pistolová pažbička ze vstřikovaného plastu odolnější proti zlomení
  • zlepšená zadní mířidla, která mohou být snáze nastavitelná vzhledem ke vzdálenosti nebo větru
  • modifikovaný mechnismus odhozu nábojnic horem, který je bezpečnější a předchází zranění obličeje střelce "leváka"
  • zařízení řízení střelby, které omezuje počet vystřelených projektilů na tři na jedno zmáčknutí spouště, což zvyšuje přesnost střelby a snižuje plýtvání municí
  • Hlavňový kompenzátor, který zpřesňuje střelbu jak v dávkovém módu tak při rychlé střelbě jednotlivými ranami
M4M4A1 Carabine je poloautomatická puška pracující na bázi zpětného tlaku, vzduchem chlazená s nastavitelným systémem poloautomatika / jednotlivé výstřely, se zásobníkem. Je to zkrácená verze M16A2 s vysunovací pažbou. Umožňuje vojákům operujícím v těsném prostoru napadat cíle do značné vzdálenosti přesnou a ničivou palbou. M4 se shoduje v 80% s M16 a nahradí všechny karabiny M3, některé pistole M9 a také pušky série M16.
m4.gif (14036 bytes)
Technická data
Primární určení:pěchotní zbraň
Výrobce:Colt Manufacturing and Fabrique Nationale Manufacturing Inc.
Délka:100,66 cm
Hmotnost se zásobníkem 30 ran:3,99 kg
Vnitřní průměr hlavně:5,56 mm
Maximální dostřel:3 600 m
Maximální účinný dostřel:
plošný cíl
800 m
bodový cíl
550 m
Úsťová rychlost:853 m/s
Rychlost střelby:
teoretická cyklická
800 ran za minutu
jednotlivé rány12-15 ran za minutu
poloautomatika45 ran za minutu
dávky90 ran za minutu
Kapacita zásobníku:30 nábojů
Cena:586 $
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SOUD SOUD | E-mail | Web | 26. října 2009 v 10:20 | Reagovat

Chlapče,
tvoje sekce vojenská vozidla je komplet okopírována z našich stránek www.dkvhv.cz, proto bych uvítal, kdybys neprodleně svoji stránku smazal, jinak ti přijde žaloba na porušování autorských práv. Když už kopíruješ, tak uváděj zdroj, po dohodě s původním autorem ovšem.
Kontaktuj mě na mail, ať tento podvod nějak nenásilně ukončíme. Vladimír Novák

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama